Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Brand | Black Smith |
| Machine Capacity | 300 kg/hour |
| Country of Origin | Made in India |
| Model | KPZ-1530 |
| Frequency | 60 Hz |
| Effective Cutting Area | X Axis 1500mm,Y Axis 3000mm. |
| Running Speed | 4000 mm/min. |
| Cutting Thickness | 32 mm |
Product Details:
| Automation Grade | Automatic |
| Cutting Material | Mild Steel |
| Brand | Black Smith |
| Usage/Application | Metal Cutting |
| Capacity | 2800 kg/hour |
Features:
Ø Heavy Structure frame and Gantry supports are made from Graded Casting to sustain loads and vibrations during operating condition.
Ø Mechanism is made from EN-31 material and coated to reduce wear and tear.
Ø Whole body will be one piece fabricated and machined on Plano miller, Sand blasted and Powder coated.
Ø All well-known international brands’ spare parts used to achieve long life stability, high accuracy and best performance.
Ø XYZ axis stands on linear ball bearing profile rails.