Product Details:
| X-Y Axis Working Area | 1500 x 3000 mm |
| Z Axis Working Area | 300 mm |
| Spindle Power | 6 kW |
| Model | KS-1530H2 |
| Spindle Head Type | Double Head Spindle |
| Maximum Working Speed | 15 m/min |
| Spindle Speed | 24000 RPM |
| X-Y Movement | Rack & Pinion with Gearbox |
| Z movement | Ball Screw |
| Command Code | G Code |
| Driven Motor | Servo Motor |
| Control System | NC-300 Delta |
| Brand | Black Smith |
| Country of Origin | Made in India |
| Maximum Travelling Speed | 25 m/min |
Product Details:
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 300 mm |
| Spindle Power | 5 kW |
| Model | KS-1325 |
| Brand | Black Smith |
| Job Material | Stone, Sandstone, Granite, Marble |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Spindle Speed | 24000 RPM |
| X-Y Movement | Rack & Pinion |
| Z movement | Ball Screw |
| Command Code | G Code |
| Driven Motor | Stepper Motor |
| Control System | NK-105 |
| Country of Origin | Made in India |
Application:
2D And 3D Carving Of Fiber Glass, Stone, Marble, Sand Stone, Interior Glazed Wall Tile, Plastic, Resin, Black Granite, EPP Foam.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 220 mm |
| Spindle Power | 5.5 kW |
| Model | KS1325 |
| Machine Type | 3 Axis |
| Job Material | Sandstone, Stone, Black Graphite, Marble, Artificial Stone |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Maximum Engraving Speed | 20M to 30M Per Mints |
| Maximum Working Speed | 30M to 50M Per Mints |
| Spindle Speed | 24000 RPM |
| Command Code | G Code |
Additional Information:
Product Details:
| Spindle Power | 6 kW |
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 100 mm |
| Machine Type | 3 Axis |
| Spindle Head Type | Double Head Spindle |
| Command Code | G Code |
Product Details:
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 220 mm |
| Spindle Power | 6 kW |
| Model | KS1325 |
| Machine Type | 3 Axis |
| Job Material | Sign Board, HDF, PVC, Foam Board, Plastic, Wood, Plywood, MDF |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Maximum Engraving Speed | From 30m to 50m per minute |
| Maximum Working Speed | From 20m to 30m per minute |
| Spindle Speed | 18000 RPM |
| Command Code | G Code |
| Driven Motor | Servo Motor |
| Control System | NK105 |
| Power Consumption | 3 Phase |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| X-Y Axis Working Area | 2100 x 3300 mm |
| Z Axis Working Area | 300 mm |
| Spindle Power | 6 kW |
| Model | KS-2133-H2 |
| Spindle Head Type | Double Head Spindle |
| Maximum Working Speed | 15 m/min |
| Spindle Speed | 24000 RPM |
| X-Y Movement | Rack & Pinion with Gearbox |
| Z movement | Ball Screw |
| Command Code | G Code |
| Driven Motor | Servo Motor |
| Control System | NK-105 |
| Brand | Black Smith |
| Country of Origin | Made in India |
| Maximum Travelling Speed | 27 m/min |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Spindle Power | 5.5 kW |
| Model | KS-1325 |
| Maximum Working Speed | 30 m/min |
| Spindle Speed | 24000 RPM |
| Command Code | G Code |
| Driven Motor | Servo Motor |
| Control System | NK-105, Weihong / Delta |
| Machine Weight | 1800 kg |
| Brand | Black Smith |
| Country of Origin | Made in India |
| Maximum Travelling Speed | 30-50 m/min |
| Spindle Cooling System | Water Cooled |
Product Details:
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 100 mm |
| Spindle Power | 6 kW |
| Machine Type | 3 Axis |
| Spindle Head Type | Double Head Spindle |
| Command Code | G Code |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| X-Y Axis Working Area | 1300x2500 mm |
| Z Axis Working Area | 200 mm |
| Spindle Power | 6 kW |
| Model | KS-1325 |
| Machine Type | 3 Axis |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Maximum Engraving Speed | 20m Per Minute |
| Maximum Working Speed | 30m Per Minute |
| Command Code | G Code |
v Application Materials: STONE, MARBLE, INTERIOR GLAZED WALL TIE ,PLASTIC, Resin, black Granite, eep FOAM, WPS ,WOOD and so on.
FEATURES:
Ø Heavy Structure frame and Gantry supports are made from Graded Casting to sustain loads and vibrations during operating condition.
Ø Mechanism is made from EN-31 material and coated to reduce wear and tear.
Ø Whole body will be one piece fabricated and machined on Plano miller, Sand blasted and Powder coated. Machine will be fabricated in INDIA.
Ø T-Slot Table provided to clamp raw material.
Ø All well-known international brands’ spare parts used to achieve long life stability, high accuracy and best performance.
Ø XYZ axis stands on linear ball bearing profile rails.
Ø Easy Lubricating system for mechanism.
Ø SS water bed will be provided. Made from SS-316 quality
Ø Gear Box will be provided on Y axis.