Product Details:
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 220 mm |
| Spindle Power | 6 kW |
| Model | K-1325D |
| Brand | Black Smith |
| Job Material | Plastic, MDF, Plywood, PVC, Acrylic, Sign Board, HDF, Foam Board, Wood |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Spindle Speed | 18000 RPM |
| X-Y Movement | Rack & Pinion with Timing Pulley & Belt Mechanism |
| Z movement | Ball Screw |
| Command Code | G-Code |
| Driven Motor | Servo Motor |
| Control System | NC-300 Delta |
| Country of Origin | Made in India |
| Maximum Travelling Speed | 25 m/min |
| Maximum Working Speed | 15 m/min |
Application:
Mainly Used For Advertising Industry, Indoor And Outdoor Signs ,Wood Furniture Industry Like Processing Wood Door, Cabinet Door, Art And Craft Door, 2Dand 3D Designs, Mdf Engraving, Wood Board Engraving . This Machine Can Be Used For Mdf, Plywood, Pvc, Foam Guards, Waving Boards, Acp And Hardwood, Acrylic.
Product Details:
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| XY Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 220 mm |
| Spindle Power | 4.5 kW |
| Model | K-1325Sp |
| Job Material | Wood, PVC, Foam Board, Sign Board, Plastic, MDF, Acrylic, HDF, Plywood |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Spindle Speed | 24000 RPM |
| X-Y Movement | Rack & Pinion With Timing Pulley & Belt Mechanism |
| Z movement | Ball Screw |
| Command Code | G-Code |
| Driven Motor | Servo Motor |
| Control System | NK-105 |
| Machine Weight | 1200 kg |
| Machine Condition | New |
| Brand | Black Smith |
| Country of Origin | Made in India |
| Maximum Travelling Speed | 25 m/min |
| Maximum Working Speed | 15 m/min |
Features:
Application:
Mainly Used For Advertising Industry, Indoor And Outdoor Signs ,Wood Furniture Industry Like Processing Wood Door, Cabinet Door, Art And Craft Door, 2Dand 3D Designs, Mdf Engraving, Wood Board Engraving . This Machine Can Be Used For Mdf, Plywood, Pvc, Foam Guards, Waving Boards, Acp And Hardwood, Acrylic.
Product Details:
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 220 mm |
| Spindle Power | 4.5 kW |
| Model | K-1325Sp |
| Brand | Black Smith |
| Job Material | Foam Board, Plywood, MDF, Wood, Sign Board, Acrylic, PVC |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Spindle Speed | 18000 RPM |
| X-Y Movement | Rack & Pinion with Timing Pulley & Belt Mechanism |
| Z movement | Ball Screw |
| Command Code | G-Code |
| Driven Motor | Servo Motor |
| Control System | NK-105 |
| Country of Origin | Made in India |
| Maximum Travelling Speed | 25 m/min |
| Maximum Working Speed | 15 m/min |
Application:
Mainly Used For Advertising Industry, Indoor And Outdoor Signs ,Wood Furniture Industry Like Processing Wood Door, Cabinet Door, Art And Craft Door, 2Dand 3D Designs, Mdf Engraving, Wood Board Engraving . This Machine Can Be Used For Mdf, Plywood, Pvc, Foam Guards, Waving Boards, Acp And Hardwood, Acrylic.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 220 mm |
| Spindle Power | 6 kW |
| Model | K-1325T |
| Machine Type | 3 Axis |
| Brand | Black Smith |
| Job Material | Brass, Acrylic, Aluminum, MDF, Plywood, PVC, Wood, Foam Board |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Spindle Speed | 24000 RPM |
| X-Y Movement | Rack & Pinion with Timing Pulley & Belt Mechanism |
| Z Movement | Ball Screw |
| Command Code | G-Code |
| Driven Motor | Servo Motor |
| Control System | NK-105 |
| Machine Weight | 1200 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Maximum Travelling Speed | 27 m/min |
| Maximum Working Speed | 15 m/min |
Application:
Mainly Used For Advertising Industry, Indoor And Outdoor Signs ,Wood Furniture Industry Like Processing Wood Door, Cabinet Door, Art And Craft Door, 2Dand 3D Designs, Mdf Engraving, Wood Board Engraving . This Machine Can Be Used For Mdf, Plywood, Pvc, Foam Guards, Waving Boards, Acp And Hardwood, Acrylic.
Product Details:
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 1300 mm |
| Z Axis Working Area | 300 mm |
| Spindle Power | 4.5 kW |
| Machine Type | 4 Axis |
| Job Material | Stone |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 220 mm |
| Spindle Power | 6 kW |
| Model | K-1325 |
| Machine Type | 3 Axis |
| Brand | Black Smith |
| Job Material | Foam Board, Sign Board, MDF, HDF, Plywood, PVC, Brass, Wood, Acrylic, Plastic, Aluminium |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Spindle Speed | 18000 RPM |
| X-Y Movement | Helical Rack & Pinion |
| Z movement | Ball Screw |
| Command Code | G-Code |
| Driven Motor | Servo Motor |
| Control System | NK-105, Weihong / Delta |
| Machine Weight | 1200 kg |
| Condition | New |
| Country of Origin | Made in India |
| Maximum Travelling Speed | 30-50 m/min |
| Maximum Working Speed | 20-30 m/min |
| Spindle Cooling System | Water Cooled |
Features:
Application:
Mainly Used For Advertising Industry, Indoor And Outdoor Signs ,Wood Furniture Industry Like Processing Wood Door, Cabinet Door, Art And Craft Door, 2Dand 3D Designs, Mdf Engraving, Wood Board Engraving . This Machine Can Be Used For Mdf, Plywood, Pvc, Foam Guards, Waving Boards, Acp And Hardwood, Acrylic.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Automatic |
| Material | Wood |
| Z Axis Working Area | 220 mm |
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Spindle Power | 3.5 kW |
| Model | K-1325E |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Spindle Speed | 24000 RPM |
| Driven Motor | Stepper Motor |
| Brand | Black Smith |
| Control System | NK-105 |
| Command Code | G-Code |
| Country of Origin | Made in India |
| Maximum Travelling Speed | 25 m/min |
| Maximum Working Speed | 15 m/min |
ECONOMY MODEL.
Features:
Product Details:
| Z Axis Working Area | 220 mm |
| Machine Type | 3 Axis |
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Spindle Power | 4.5 kW |
| Model | K-1325Si |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Spindle Speed | 24000 RPM |
| Command Code | G Code |
| Driven Motor | Servo Motor |
| Control System | NK-105 |
| Machine Weight | 1200 kg |
| Brand | Black Smith |
| Country of Origin | Made in India |
| Maximum Travelling Speed | 26 m/min |
| Maximum Working Speed | 15 m/min |
Application:
Mainly Used For Advertising Industry, Indoor And Outdoor Signs ,Wood Furniture Industry Like Processing Wood Door, Cabinet Door, Art And Craft Door, 2Dand 3D Designs, Mdf Engraving, Wood Board Engraving . This Machine Can Be Used For Mdf, Plywood, Pvc, Foam Guards, Waving Boards, Acp And Hardwood, Acrylic.
Product Details:
| X-Y Axis Working Area | 1500 x 3000 mm |
| Z Axis Working Area | 300 mm |
| Spindle Power | 5 kW |
| Model | KS-1530 |
| Machine Type | 3 Axis |
| Brand | Black Smith |
| Job Material | Granite, Stone, Sandstone, Artificial Stone, Marble |
| Spindle Head Type | Single Spindle |
| Spindle Speed | 24000 RPM |
| X-Y Movement | Rack & Pinion With Gearbox |
| Z movement | Ball Screw |
| Command Code | G Code |
| Driven Motor | Servo Motor |
| Control System | NK-105 |
| Country of Origin | Made in India |
| Maximum Travelling Speed | 25 m/min |
| Maximum Working Speed | 15 m/min |