Product Details:
| X-Y Axis Working Area | 1300 x 2500 mm |
| Z Axis Working Area | 220 mm |
| Spindle Power | 6 kW |
| Machine Type | 3 Axis |
| Job Material | HDF, Foam Board, Plywood, PVC, Wood, MDF |
| Spindle Head Type | Double Head Spindle |
| Maximum Cutting Speed | From 20m to 30m per minute |
| Spindle Speed | From 30m to 50m per minute |
| Repositioning Accuracy | 0.05 |
| Command Code | G Code |
Product Details:
| Hole Diameter | 25-50 mm |
| Number Of Shaft | 4 |
| Model Name/Number | AKWQE1875 |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Machine Type | Automatic |
| Power Consumption | 5Kw |
| Material | Mild Steel |
Product Details:
| Machine Type | Automatic |
| Power Consumption | 3 Phase |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 12000 kg/hour |
| Model Name/Number | KD- 2035 |
| Number Of Shaft | 2 |
| Usage/Application | Drillings |
| Automation Grade | Automatic |
| Hole Diameter | 25 mm |
Product Details:
| Machine Type | Automatic |
| Power Consumption | 10 kW |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 20000 kg/hour |
| Number Of Shaft | 2 |
| Usage/Application | Drillings |
| Brand | Black Smith |
| Work Piece Width | 6000*1000*1000 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Model No: | KP-2030 |
Product Details:
| Machine Type | Automatic |
| Power Consumption | 12 KW |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Black Smith |
| Size | 2000 X 3500 mm |
| Distance From Spindle To Table | 200 mm |
| Weight | 10000 kg |
| Cutting Depth Mm | 80 |
| Country of Origin | Made in India |
| Model No | KD-2035 |
| Control Type | CNC |
| Controller | Delta or Mitsubishi |
| Servo | Delta or Mitsubishi |
For Palte driling machine
FEATURES:
Ø Heavy Fabricated Structure frame and Gantry supports are made from Graded Casting to sustain loads and vibrations during operating condition.
Ø Whole body will be one piece fabricated and machined on Plano miller, Sand blasted and Powder coated.
Ø All well-known international brands’ spare parts used to achieve long life stability, high accuracy and best performance.
Ø XYZ axis stands on linear ball bearing profile rails.
Ø Easy Lubricating system for mechanism
Ø SS water bed will be provided. Made from SS-316 quality
Product Details:
| Machine Type | Automatic |
| Power Consumption | 5Kw |
| Material | Mild Steel |
| Number Of Shaft | 5 |
| Usage/Application | Beam Drilling Machine |
| Voltage | 340V |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Automatic |
| Power Consumption | 35HP |
| Material | Stainless Steel |
| Model Name/Number | KD-2030 |
| Automation Grade | Automatic |
| Hole Diameter | 100 mm |
FEATURES:
Ø Heavy Fabricated Structure frame and Gantry supports are made from Graded Casting to sustain loads and vibrations during operating condition.
Ø Whole body will be one piece fabricated and machined on Plano miller, Sand blasted and Powder coated.
Ø Casting T-Slot bed will be provided to clamp raw material.
Ø All well-known international brands’ spare parts used to achieve long life stability, high accuracy and best performance.
Ø XYZ axis stands on linear ball bearing profile rails.
Ø Easy Lubricating system for mechanism
Ø SS water bed will be provided. Made from SS-316 quality
Product Details:
| Capacity | 16000 kg/hour |
| Machine Type | Automatic |
| Usage/Application | Drilling |
| Model Name/Number | KP-1560 |
| Hole Diameter | 25 mm |
| Drilling Depth | 100 mm |
| Table Size | 2000 X 3500 mm |
| Number Of Spindle | 1 |
| Weight | 10000 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: